Jedilnik

MESNI JEDILNIK

PONEDELJEK, 22.4.2024

ZAJTRK: koruzni kosmiči brez dodanega sladkorja (G, a, o),  mleko (L), hruška

MALICA: kruh s semeni brez aditivov (G, l, j, o, s, ss), tunin namaz (R2, L), paprika, planinski čaj, mandarina

KOSILO: pečen piščanec, mlinci (G, J), rdeča pesa, pomaranča

POP. MALICA: marmorni kolač  (G, J, L, S, o, ss), mleko (L)

TOREK, 23.4.2024

ZAJTRK: mlečni močnik (L, G, J), rozine (ž), banana

MALICA: hot dog štručka  (G, l, j, o, s, ss), telečja hrenovka, gorčica (GS), bezgov čaj

KOSILO: makaronovo meso (G, J)- polnozrnati makaroni, riban sir (L), zelena solata z rukolo, jagode

POP. MALICA: navadni jogurt (L), grisini (G, SS, s)

SREDA, 24.4.2024

ZAJTRK: žemlja (G, l, j, o, s, ss), puranja šunka, paprika, otroški čaj

MALICA: sirov burek (G, J, L, o, s, ss), navadni jogurt (L), dodatno iz EU ŠOLSKA SHEMA SADJA IN ZELENJAVE jagode IK

KOSILO: ocvrt oslič (R2, G, j, gs, m), krompir v solati s kumarami, sladoled lonček vanilija jagoda (L)

POP. MALICA: banana, paprika, korenje

ČETRTEK, 25.4.2024

ZAJTRK: ovsen kruh (G)*, kisla smetana (L), marmelada, mleko (L), jabolko

MALICA: pirina blazinica (G)*, dimljena piščančja salama, kisle kumare (GS), lipov čaj z limono

KOSILO: bograč (G) OŠ B/ričet (G) POŠ NG, khorasan kruh (G)*, prleška gibanica (G, J, L, s, o, ss)

POP. MALICA: makovka (G)*, sir (L), sveže kumare

PETEK, 26.4.2024

ZAJTRK: sirova štručka (G, L, j)*, kakav (S, L), melona

MALICA: ovsen kruh (G, l, j, o, s,ss), maslo (L)*, marelična marmelada*, bela kava (L, G), jabolko

KOSILO: paradižnikova juha (G, J), cvetačno sirov polpet (G, L, J, SS), pire krompir (L), bučkina omaka (G, L), melona

POP. MALICA: presta brez soli (G, l, j, o, s, ss), hruška

*ekološka živila

Opomba: V kolikor ni mogoče zagotoviti ustreznih živil, si pridržujemo pravico do spremembe jedilnika.

DOBER TEK

Voda je na razpolago pri vseh obrokih.

DOBER TEK!

Alergeni (v oklepaju) z veliko črko so v sestavi, alergeni označeni z malo črko so lahko prisotni v sledovih. Za razlago oznak alergenov poglejte v tabelo 14. alergenov.

BREZMESNI JEDILNIK

PONEDELJEK, 22.4.2024

ZAJTRK: koruzni kosmiči brez dodanega sladkorja (G, a, o),  mleko (L), hruška

KOSILO: sojin zrezek (G, S, Z, o, ss, v), mlinci (G, J), rdeča pesa, pomaranča

POP. MALICA: marmorni kolač  (G, J, L, S, o, ss), mleko (L)

TOREK, 23.4.2024

ZAJTRK: mlečni močnik (L, G, J), rozine (ž), banana

MALICA: hot dog štručka  (G, l, j, o, s, ss), sojina hrenovka (G, S, Z, ž), gorčica (GS), bezgov čaj

KOSILO: makaronovo meso s sojo (S, G, J)- polnozrnati makaroni, riban sir (L), zelena solata z rukolo, jagode

POP. MALICA: navadni jogurt (L), grisini (G, SS, s)

SREDA, 24.4.2024

ZAJTRK: žemlja (G, l, j, o, s, ss), sirni namaz (L) paprika, planinski čaj

POP. MALICA: banana, paprika, korenje

ČETRTEK, 25.4.2024

ZAJTRK: ovsen kruh (G)*, kisla smetana (L), marmelada, mleko (L), jabolko

MALICA: pirina blazinica (G)*, zelenjavna pašteta, kisle kumare (GS), lipov čaj z limono

KOSILO: zelenjavna enolončnica s čičeriko in testeninami (G, J), khorasan kruh (G)*, palačinke z marmelado (G, J, L, S, o, ss)

POP. MALICA: makovka (G)*, sir (L), sveže kumare

PETEK, 26.4.2024

ZAJTRK: sirova štručka (G, L, j)*, kakav (S, L), melona

POP. MALICA: presta brez soli (G, l, j, o, s, ss), hruška

*ekološka živila

DOBER TEK

Voda je na razpolago pri vseh obrokih.

DOBER TEK!

Alergeni (v oklepaju) z veliko črko so v sestavi, alergeni označeni z malo črko so lahko prisotni v sledovih. Za razlago oznak alergenov poglejte v tabelo 14. alergenov.

IZBRANA KAKOVOST shema kakovosti, namenjena kmetijskim pridelkom in živilom s posebnimi lastnostmi

Uživaj raznovrstno sadje in zelenjavo

Zelenjava je odličen vir vitaminov, mineralov in koristnih prehranskih vlaknin, hkrati pa vsebuje malo energije. Dnevno je priporočljivo pojesti več zelenjave kot sadja, ki običajno vsebuje več sladkorjev. Zelenjavo redno vključuj v vse obroke in na ta način razporedi vnos koristnih snovi skozi ves dan. V pomoč ti je lahko pravilo »5 na dan«, ki te spomni da dnevno zaužijete 5 različnih vrst zelenjave in /ali sadja, od tega vsaj 3 vrste zelenjave in dve vrsti sadja. Sadje in zelenjavo lahko izbiraš tudi po barvi, ki naj bo raznolika npr. zelen brokoli, belo cvetačo, oranžno korenje – s tem zaužiješ raznovrstne hranilne snovi, ki jih potrebuje tvoje telo. Skupaj je dnevno priporočljivo zaužiti več kot 400 g (0,4 kg) sadja in zelenjave.

Vir: Šolarji in mladostniki – Prehrana

Veliko strokovnih informacij o zdravem načinu prehranjevanja najdete na Nacionalnem portalu o hrani in prehrani: PREHRANA.SI.